تجهیزات پزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟

تجهیزات پزشکی تمامی مواردی است که در روند درمانی پزشکان استفاده می‌شود. این نوع تجهیزات دسته‌بندی‌ و اقلام بسیار زیادی را شامل می‌شود که در ادامه با برخی از آنها آشنا خواهید شد. دستگاه‌ها و ابزارهای پزشکی از مطب‌های خصوصی گرفته تا بیمارستان‌های فوق پیشرفته استفاده‌های گوناگونی اعم از عمل‌های جراحی، آزمایش‌های قبل از عمل، تشخیص بیماری، درمان‌های ساده و پیشرفته، روند نگهداری در بیمارستان و منزل و... استفاده می‌شود.

دستگاه پزشکی چیست؟

GHTF سازمانی است که در سال 1993 تأسیس شد و هدف آن تشویق همگرایی در استانداردها و اقدامات نظارتی مرتبط با ایمنی، کیفیت و عملکرد دستگاه‌های پزشکی بوده است. این سازمان همچنین قصد دارد نوآوری‌های تکنولوژیکی و کمک به تجارت بین المللی را تشویق کند. گفتنی است که به دستگاهی که منجر به کمک برای علم پزشکی شود دستگاه‌های پزشکی گفته شده و در تخصص‌های مختلف با توجه به بیماری و میزان آن استفاده‌های گوناگون می‌شود. در ادامه به دسته‌بندی دقیق تجهیزات پزشکی اشاره خواهیم داشت و آنها را بررسی می‌کنیم.

طبقه بندی تجهیزات پزشکی

دستگاه‌های پزشکی دارای دسته بندی و طبقه بندی‌های مختلفی در سطح جهان هستند. اما در کل، پنج دسته از دستگاه‌ها وجود دارد که با توجه به کاربرد آنها طبقه‌بندی می‌شوند:

دستگاه‌های غیر تهاجمی‌

این نوع دستگاه‌ها داخل بدن قرار نمی‌گیرند و هیچ گونه دخالت یا ورودی نخواهند داشت. به عنوان مثال می‌توان به عصا و ویلچر اشاره کرد که یک نوع تجهیزات پزشکی محسوب می‌شود اما دخالت مستقیم در حال بیمار ندارد. این دستگاه‌ها و تجهیزات بیشتر در زمان نگهداری از بیمار استفاده می‌شود و به راحتی در منزل هم قابل استفاده است و محدود به بیمارستان‌ها نمی‌شود.

دستگاه‌های تهاجمی

این دستگاه‌ها هم در داخل و هم روی بدن قرار می‌گیرند. به عنوان مثال می‌توان به لنزهای تماسی، دستکش معاینه اشاره کرد. در واقع این نوع تجهیزات پزشکی دخالت مستقیم در بافت‌های بیمار برای جراحی را ندارند ولی در مراحل معاینه و درمان نقش کلیدی دارند. اغلب پزشکان جراح قبل از شروع عمل‌های خود از این نوع تجهیزات پزشکی برای پاکسازی و ایزوله کردن خود نسبت به بیمار استفاده می‌کنند.

تجهیزات پزشکی تهاجمی ‌جراحی

این دستگاه‌ها یا در حین جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند یا از ابتدای عمل وارد عمل می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به چاقوی جراحی، کاتر و سوزن اشاره کرد که در مقاطع مختلف عمل جراحی به کمک جراح می‌آید تا بیمار را به راحتی عمل کند.  این دسته از تجهیزات پزشکی یعنی تجهیزات پزشکی مربوط به عمل‌های جراحی طیف بسیار وسیعی از ابزارها و برندهای مختلف را شامل می‌شود که همه این موارد را می‌توانید در فروشگاه رمیس یافت کنید و به راحتی از طریق این وبسایت سفارش تجهیزات پزشکی جراحی را ثبت کرده و در کمترین زمان ممکن سفارش خود را دریافت کنید.

تجهیزات و دستگاه‌های فعال

دستگاه‌هایی که نیاز به منبع انرژی خارجی دارند. به عنوان مثال می‌توان به سونوگرافی، تجهیزات اشعه ایکس و تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) اشاره کرد. این نوع دستگاه‌ها تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای هستند که در اکثر بیمارستان‌ها در بخش‌های محافظت شده در حال خدمات‌رسانی به بیماران هستند. این نوع تجیهیزات پزشکی بیشتر برای تشخیص بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود و در روند درمان افراد تاثیر بسیار ویژه‌ای ندارند اما جز تجهیزات پزشکی دسته‌بندی می‌شوند.

تجهیزات قابل کاشت در بدن

این وسایل در بدن کاشته می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به ایمپلنت‌های ارتوپدی، لنزهای داخل چشمی‌ و کاشت سینه اشاره کرد.

خرید تجهیزات پزشکی از فروشگاه معتبر

فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی رومیس با ارائه انواع ابزارهای جراحی و تجهیزات بیمارستانی ، با قیمت مناسب و خدمات درخور مشتریان محترم آماده ارائه خدمات جهت خرید انواع ابزار جراحی، خرید تجهیزات بیمارستانی و سایر اقلام مورد نیاز پزشکان، دامپزشکان، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها می­باشد.