بلبرینگ خود تنظیم

یکی از پرکاربردترین انواع بلبرینگ ها را می توان بلبرینگ های خود تنظیم دانست. ساختار این بلبرینگ ها تقریبا در مقایسه با سایر بلبرینگ ها از تفاوت بیشتری برخوردار است.

بلبرینگ خود تنظیم

تولید بلبرینگ های خود تنظیم با شیارهای منحنی همراه است. شکل خاصی که آن‌ها دارند باعث می شود که این نوع بلبرینگ ها در مواقعی که دچار مشکل در عملکرد دستگاه ها می شوند بتوانند مجدداً موقعیت خود را تنظیم کنند. یکی دیگر از ویژگی های ساختاری جالب این نوع بلبرینگ ها این است که بر خلاف سایر مدل های بلبرینگ که فقط از یک ردیف ساچمه تشکیل شده اند، از دو ردیف ساچمه ساخته شده اند. علاوه بر این دو ردیف ساچمه ای که در داخل این بلبرینگ ها هستند، یک شیار کروی نیز ایجاد می شود که باعث انحراف بلبرینگ از محور خود می شود.

بلبرینگ های خود تنظیم از نظر ساختار و عملکرد در سه مدل مختلف تولید می شوند که عبارتند از بلبرینگ های ساده خود تنظیم (با طرح بدون کاسه نمدی)، بلبرینگ های ساخته شده با کاسه نمد و بلبرینگ های خود تنظیم با بوش بلند.

بلبرینگ خود تنظیم ساده به بلبرینگی گفته می شود که بدون کاسه نمد ساخته شده است. در واقع کاسه نمدی را می توان نوعی درزگیر دانست که برای پوشاندن و محافظت از قسمت هایی از بلبرینگ ها و جلوگیری از نشت مایعاتی مانند روان کننده هایی که در بلبرینگ ها استفاده شده کاربرد دارد.

بلبرینگ های خود تنظیمی که کاسه نمد دارند را می توان نوع بهتربلبرینگ های خود تنظیم ساده بر شمرد اما قیمت گران تری دارند. کاسه نمدی هم که برای آب بندی بلبرینگ ها استفاده می شود از تفلون ساخته شده تا از بروز بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل آورد. بلبرینگ های فنجانی خود تراز معمولاً به روغن کاری بسیار کمی نیاز دارند، به همین دلیل است که بسیار محبوب هستند. بهترین ابزار برای روانکاری بلبرینگ های فنجانی نمدی گریس پایه لیتیومی است.

با وجود تفاوت های زیادی که بین بلبرینگ های ساده و یاتاقان های فنجانی نمدی وجود دارد، باید بدانید که سوراخ ها و حفره های هر دو استوانه ای است. بلبرینگ های خود تنظیم کاسه نمد دار به روانکارها نیاز کمی داشته و همین عامل موجب شده تا محبوبیت آن ها بیشتر شود. بهتر است بدانید بهترین وسیله ای که برای روانکاری آن ها می توان استفاده کرد هم گریس پایه لیتیم است.

برای تولید ماشین های صنعتی که دارای طرح ها و ساختارهای خاص هستند استفاده می شود.

مزایا و کاربردهای بلبرینگ های خود تنظیم

معمولاً در ماشین‌های صنعتی بزرگ از بلبرینگ‌های خودتنظیم و همچنین دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که بلبرینگ های قرار گرفته در آن‌ها ممکن است از حالت عادی و موقعیت مناسب خود خارج شده باشند. این کار نیز باعث می شود در مواقع بروز مشکل و خروج بلبرینگ ها یاتاقان ها از حالت عادی خود، نیازی به غیرفعال کردن دستگاه ها و ریست کردن دستی بلبرینگ ها نداشته باشند.

یکی از بزرگترین مزایایی که بلبرینگ های خودتنظیم دارند این است که، عملکرد صحیح و بدون مشکل در دمای بین -40 تا 120 درجه سانتیگراد را امکان پذیر می کند. بهتر است بدانید که به طور کلی از بلبرینگ های خود تنظیم در هر شرایطی می توان استفاده کرد، زیرا آن ها معمولا از فولاد کرم دار ساخته شده و به همین دلیل در محیط ها و فضاهای مرطوب هم آنها می توانند بدون زنگ زدگی و اکسیداسیون به کار خود ادامه دهند.

بلبرینگ خود تنظیم

تقریباً در ساخت همه بلبرینگ های خود تنظیم کاسه نمددار، در دو طرف بلبرینگ ها از دو کاسه نمد مورد استفاده قرار می گیرد. این باعث می شود که آب و روغن به هیچ عنوان به داخل آن نفوذ نداشته باشد. ضخامت و مقاومت کاسه نمدهایی که در این بلبرینگ ها استفاده می شوند به اندازه ای است که در همه سطوح بلبرینگ ها می توانند کفایت کنند.

شرکت تأمین دیباپارت یکی از برترین شرکت های صنعتی به شمار که بیش از یک دهه تجربه داشته و یکی از مهم ترین دلایل اینکه این شرکت به یکی از بزرگ ترین تأمین کننده و وارد کننده های تجهیزات صنعتی تبدیل شده است پایبندی به اصول کیفیت کالا و خدمات این شرکت است. شما می توانید جهت استعلام قیمت انواع بلبرینگ، فلنج، بلبرینگ و … به سایت https://dibapartco.com/ مراجعه کرده و یا با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی آن ها بهره مند شوید.