برنج فجر چیست؟

برنج فجر چیست؟

با سلام خدمت شما کاربران عزیز.

در این مقاله که به نقل از جوانه صدرا می‌باشد قصد داریم به معرفی برنج فجر بپردازیم و این برنج را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با این برنج محبوب بیشتر آشنا شوید.

برنج فجر چیست؟

یکی از برنج‌های ایرانی خوشبخت و خوش‌طعم که جای خود را در میان سفره‌های ایرانیان پیداکرده و طرفداران بسیار زیادی دارد، برنج فجر فریدونکنار است که در استان‌های شمالی کشور کشت می‌شود. در سال ۱۳۸۰ محققان ایرانی که در حوزه برنج فعالیت می‌کنند تصمیم گرفتند با انجام تغییرات ژنتیکی روی بذر برنج‌های مرغوب، تولید این محصولات را افزایش دهند و دانه برنج را در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها مقاوم کنند.

نتیجه این تحقیقات هم تولید برنج فجر است که ازلحاظ ژنتیکی دستکاری‌شده و یکی از نمونه‌های خوش پخت و خوش‌طعم برنج است. این برنج برای پخت در مجالس و رستوران‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و خرید برنج  فجر فریدونکنار در سال‌های اخیر با توجه به اینکه قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد افزایش پیداکرده است. به همین جهت افرادی که به دنبال خرید برنج فجر ارزان هستند، می‌توانند به‌منظور خرید برنج فجر اینترنتی، این محصول را از فروشگاه اینترنتی جوانه صدرا باقیمتی بسیار مناسب تهیه کنند.

 

برنج فجر جزو برنج‌های خوش پخت و خوش‌طعم ایرانی است که در هر منطقه‌ای امکان کشت آن وجود دارد. در ابتدا برنج فجر در استان مازندران کشت می‌شد، اما امروزه امکان کاشت و برداشت برنج فجر در مناطق کوهستانی استان گلستان فراهم‌شده است. با توجه به اینکه این برنج در مناطق کوهستانی و سردسیر کشت می‌شود کیفیت بسیار بالایی دارد. البته نمی‌توان گفت که کاشت برنج فجر محدود به یک شهر خاص است؛ چون امکان کاشت برنج فجر در هر منطقه‌ای وجود دارد.

منطقه کشت برنج جز فاکتورهایی است که روی کیفیت نهایی برنج تأثیر دارد. این برنج خوشپخت و خوش‌طعم جز برنج‌های پر محصول است که هرساله به میزان زیادی تولید می‌شود و در کشور به فروش می‌رسد. حتی در سال‌های اخیر میزان زیادی از این برنج به کشورهای خارجی صادر می‌شود و همه این‌ها نشان‌دهنده کیفیت بالای برنج فجر است. اگر بخواهیم ازلحاظ کشت برنج فجر را با سایر برنج‌های ایرانی مانند برنج طارم و هاشمی مقایسه کنیم، باید بدانید که برنج فجر معمولاً در همان کشت اول توسط کشاورزان برداشت می‌شود.

کشاورزان از ابتدای سال و در فروردین‌ماه برای آماده کردن بذر شالیزار و پاشیدن بذر آمادگی پیدا می‌کنند و پس از پاشیدن بذر در خزانه، نشا یا محصول آماده‌شده را در شالیزار کشت می‌کنند. در مراحلی که لازم است اقدام به وجین کردن و هرس کردن علف‌های هرز می‌کنند و این برنج را در پایان ماه مرداد و ابتدای شهریور برداشت می‌کنند.

منبع: خرید برنج فجر