نام لاتین: پلی اتیلن گلیکول 400

PEG 400 مخفف پلی اتیلن گلیکول 400 است و یک مایع چسبناک بی رنگ است. به دلیل سمیت کم، کاربردهای فراوانی دارد و در آب، الکل، استون، گلیسیرین و سایر مایعات محلول و در اتر، پارافین، روغن و چربی نامحلول است. PEG 400 دارای نقطه جوش بالاتری نسبت به بسیاری از روغن های MCT است که آن را به یک ماده شیمیایی نسبتاً ایمن برای استفاده تبدیل می کند.

عدد 400 در پلی اتیلن گلیکول به چه معناست؟

عدد 400 به میانگین وزن مولکولی پلی اتیلن گلیکول اشاره دارد. در مورد PEG 400، وزن مولکولی 400 واحد جرم اتمی (یا دالتون) است که امکان شناسایی ترکیب را فراهم می کند. وزن 400 دالتون معادل زنجیره ای از حدود 9 تکرار اتر در مولکول است. عدد داده شده پس از تعیین PEG وزن زنجیره های اتر طولانی تر را نشان می دهد. پلی اتیلن گلیکول ها (PEG) محصولاتی هستند که از اتیلن اکسید غلیظ و آب ساخته می شوند که می توانند مشتقات مختلفی داشته باشند و عملکردهای متفاوتی داشته باشند. پلی اتیلن گلیکول ها، همراه با بسیاری از مشتقات غیر یونی، به طور گسترده در محصولات آرایشی و بهداشتی به عنوان سورفکتانت، امولسیفایر، پاک کننده، مرطوب کننده و نرم کننده استفاده می شود. PEG 400 دارای نقطه جوش بالاتری نسبت به بسیاری از روغن های MCT است که آن را به یک ماده شیمیایی نسبتاً ایمن برای استفاده تبدیل می کند.

کاربرد پلی اتیلن گلیکول 400 - PEG 400

تفاوت در وزن مولکولی بر ویسکوزیته پلی اتیلن گلیکول PEG تأثیر می گذارد و منجر به استفاده از وزن های مختلف در محصولات و شرایط مختلف می شود.

پلی اتیلن گلیکول 400 درجه دارویی به عنوان حلال، نرم کننده و سورفکتانت برای کاهش کشش سطحی آب استفاده می شود. همچنین به عنوان پایه شیاف و پماد به همراه روان کننده برای قرص ها و کپسول ها استفاده می شود که بلعیدن آنها را برای بیماران آسان می کند.

جهت خرید PEG400 میتوانید به سایت پیشگامان شیمی مراجعه و علاوه بر ثبت سفارش محصول مدنظر خود از مشاوره رایگان این حوزه نیز بهرمند شوید.

پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 در صنایع آرایشی و بهداشتی به عنوان ماده پایه محلول در آب در کرم ها و لوسیون های آرایشی، به عنوان مرطوب کننده، روان کننده، حلال و اصلاح کننده ویسکوزیته استفاده می شود. همچنین از PEG 400 در خمیر دندان و صابون به عنوان مرطوب کننده برای جلوگیری از ترک خوردن استفاده می شود.

پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان نرم کننده و روان کننده در صنایع نساجی و چرم استفاده می شود.پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان یک اصلاح کننده در تولید الیاف سلولزی بازسازی شده با استحکام بالا استفاده می شود.

در صنعت لاستیک، پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان روان کننده برای کیسه های هوا و به عنوان یک عامل آنتی استاتیک استفاده می شود.پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 می تواند به عنوان واسطه در تولید رزین هایی مانند رزین های آلکیدی و رزین های متاکریلات استفاده شود.

پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان چسب و عامل مرطوب کننده در جوهرها برای پد تمبر و جوهرهای بخار استفاده می شود.

 

PEG 400 به عنوان روان کننده در فرمولاسیون های پوشش کاغذ و همچنین یک عامل ضد چسبندگی و مقاومت در برابر روغن استفاده می شود.

پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان یک عامل مرطوب کننده در فیلم های سلولزی استفاده می شود.

پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 می تواند به عنوان روان کننده در ترکیبات مهر زنی و نورد، در سیالات برش و آسیاب و به عنوان جزئی از ترکیبات بافر و پولیش استفاده شود.

PEG 400 را می توان به عنوان یک افزودنی در ساینده ها برای فرآیندهای آبکاری و پولیش و در ترکیبات کشش و اکستروژن استفاده کرد.

در شیشه های سرامیکی از پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان چسب برای چسباندن لعاب در صنعت سرامیک استفاده می شود.

در ساخت چسب ها از پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 به عنوان نرم کننده برای افزایش چربی و ترشوندگی چسب استفاده می شود. همچنین از پلی اتیلن گلیکول 400 یا PEG 400 در امولسیون های آبی پلی وینیل استات برای ساخت چسب های ضد آب استفاده می شود.

 

منبع : پیشگامان شیمی، شرکت وارد کننده مواد شیمیایی

آدرس سایت : http://irchem.ir