حقایق جالب درباره صومعه گلاتی؛ گرجستان

یکی از آثار قدیمی و میراث جهانی یونسکو در کشور گرجستان صومعه گلاتی می‌باشد که در سینه این کلیسا رازهایی نهفته است. یک مجموعه مذهبی متعلق به قرون وسطی صومعه گلاتی می‌باشد. صومعه گلاتی در نزدیکی کوتائیسی، مرکز ایمرتی( غرب گرجستان) قرار دارد. در سال ۱۱۰۴ به دستور داویت چهارم  این شاهکار عصر طلایی گرجستان ساخته شد. امروزه صومعه گلاتی یکی از میراث جهانی یونسکو می باشد. در این مقاله به حقایق دیگر صومعه گلاتی می‌پردازیم.

اگر قصد سفر به کشور گرجستان را دارید، به شما تور گرجستان نوروز 1402 را پیشنهاد می‌کنیم. با خرید این تور شما می‌توانید سفری عالی و کامل مملو از تمامی جاذبه‌های مهمی که باید از آن‌ها بازدید کنید داشته باشید.

حقایق جالب درباره صومعه گلاتی

 1. تمام مقبره‌ها و تصاویری که اطراف فضای داخلی کلیسا می‌باشد داخل صومعه ارتدکس گلاتی هم می‌باشد.
 2. یکی از اولین کلیساهای گرجستان این کلیسا می‌باشد که به فرهنگ وزیبایی این کشور ارزش بسیار بالایی بخشیده است.
 3. عصر طلایی گرجستان نام مستعار صومعه گلاتی می‌باشد که در دوران امپراطوری بیزانس ساخته شده است. دلیل مشهور بودن امپراطوری بیزانس این است که در ساختمان‌ها و نقاشی‌ها از طلا استفاده می‌کرد.
 4. نشان دادن گسترش مسیحیت در تمام گرجستان حتی در قله‌های کوهستان‌های بلند دلیل ساخت بنای صومعه گلاتی می‌باشد.
 5. یکی از اصلی‌ترین مراکز فرهنگی و روشنفکری در گرجستان از لحاظ تاریخی، گلاتی محسوب می‌شود. یکی از امکانات ویژه این صومعه این بود که یک آکادمی داشت که در آن فیلسوفان، دانشمندان، خداشناسان مشهوری که در کلیساهای ارتدکس خارج فعالیت داشتند را استخدام می‌کرد.
 6. دلیل اینکه صومعه گلاتی را یونان نو یا آتوس دوم می‌نامند فعالیت‌های گسترده آکادمی گلاته می‌باشد.
 7. مقبره و نقاشی‌هایی که قدمت آن‌ها به قرن‌های ۱۲ تا ۱۷ می‌رسد برمی‌گردد؛ داخل صومعه گلاتی پر می‌باشد. این مقبره‌ها متعلق به پادشاهان و افراد مشهور می‌باشد.
 8. در این کلیسا تمثال khakhuli triptych (یک سه‌لتی مسی از مریم مقدس) تقدیس شد و تا سال ۱۸۵۹ تا قبل از دزدیده شدنش در این مکان نگه‌‌داری می‌شد.
 9. سازنده صومعه گلاتی و بزرگ‌ترین شاه گرجستان، داویت چهارم در کلیسای گلاتی دفن شده‌اند. دروازه‌های شهر گنجه که در سال ۱۱۳۸ شاه دمتریوس اول به عنوان غنیمت با خود همراه آورد، در نزدیکی قبر داویت چهارم قرار دارد.
 10. روی یک تپه سرسبز که کلیسای گلاتی مشهور به شهر قدیمی کوتائیسی قرار دارد، دلیل ساخت این کلیسا قرار گرفتن روی این تپه نزدیک بودن آن به خدا است.
 11. زمانی که کلیسای گلاتی ساخته شد، مذهب اصلی امپراطوری مسیحیت بود.
 12. همیشه این کلیسا مشرف به تمام گرجستان و تمام کلیساهای موجود می‌باشد، از سرتا سر دنیا گردشگران بسیاری برای بازدید این کلیسا به گرجستان می‌آیند. تمام قسمت‌های کلیسا بدون استفاده و دست‌نخورده باقی مانده‌اند.
 13. بزرگ‌ترین اثر موزائیک گرجستان را کلیسای گلاتی دارد، کاشی‌هایی که‌ تمام دیوارهای کلیسا را پوشانده‌اند نشان‌دهنده چطور بیزانیسی خدا و مسیح را ستایش می‌کردند. پیش از بازسازی تصاویر نامعلومی دیوارهای کلیسا داشتند ولی بعد از بازسازی پیدا است که چطور خدا و مسیح رو عبادت می‌کردند.
 14. شاهکار اصلی کلیسا نماد طلایی مریم مقدس که نوزاد را در آغوش گرفته است می‌باشد، که زمانی که گردشگران وارد کلیسا می‌شوند آن را بالای محراب می‌بینند.
 15. راهرو‌های طاق‌مانند و سنگ‌های صاف که نمایانگر سبک بیزانسی می‌باشند را صومعه گلاتی را تشکیل می‌دهند. کلیسای اصلی را شبیه به صلیب ساخته‌اند، صلیب نماد مصلوب ساختن مسیح و مسیحیت است. دیوارها از سنگ‌های صاف و صیقلی ساخته شد تا نور آفتاب را از بالای تپه منعکس کند. تمام راهرو‌ها حتی راهروی منتهی به برج ناقوس و ساختمان کوچک روبه‌روی کلیسا، همه طاقی‌شکل هستند.

بهترین زمان برای سفر به گرجستان

یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به کشور گرجستان، فصل بهار خصوصا اوایل بهار می‌باشد؛ زیرا در این فصل گرجستان هوای مناسب و دلپذیری دارد و همچنین اول این فصل مصادف با عید نوروز ایرانیان می‌باشد که همواره در کشور گرجستان از اهمیت و احترام بالایی برخوردار است.

توجه داشته باشید که سفر در این فصل نسبت به سایر فصل‌ها به دلیل افزایش حجم تقاضا و ازدحام مسافران گران‌تر است، اما شما می‌توانید با استفاده از خرید تورهای لحظه آخری یا تور ارزان گرجستان به هدف خود دست یابید و سفری عالی و لذت بخش را همراه با صرفه جویی اقتصادی داشته باشید.