یک کتاب چگونه چاپ می شود ؟توضیح مراحل چاپ کتاب

چاپ کتاب

چاپ کتاب از قدیم و ایام یکی از دغدغه های بشر بود چرا که انسان ها می دانستند برای دسترسی به علوم کشف شده و اختراع شده در آینده باید از خود رد پایی جای بگذارند تا نسل های آینده بتوانند از آن معلومات و اکتشافات استفاده کنند .

یک کتاب چگونه چاپ می شود ؟

در این قسمت سعی داریم تا به چگونگی چاپ کتاب و مراحل آن بپردازیم ، بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا نامی از خود بر روی یک کتاب داشته باشند. گاهی اوقات این کتاب می ‌تواند محتوای بسیار ارزشمندی داشته باشد و توسط مردم یا اگر کتابی علمی باشد توسط اهالی علم و دانشگاهیان و دانشجویان مورد استقبال قرار بگیرد. گاهی اوقات نیز هدف نویسنده یا مترجم از چاپ کتاب عرضه آن به تعداد محدود و برای یک جامعه هدف خاص است. به هر شکل و صورت ، چاپ کتاب مراحلی دارد که گاهی اوقات برای یک نویسنده پیچیده و مبهم است ما در این صفحه سعی داریم تا شما را از این ابهامات در بیاریم با ecobooks.ir همراه باشید تا به جواب سوالاتتون برسید .

آشنایی با مراحل چاپ کتاب

مرحله نخست : آماده سازی محتوای کتاب

در این مرحله نویسنده یا مترجم باید محتوای کتاب را آماده سازی کند . این محتوا می‌تواند شامل اشعار، داستان ها ، دست‌ نوشته ، خاطرات و یا یک کتاب علمی باشد . همچنین کتاب مورد نظر می‌تواند به صورت تالیف یا ترجمه باشد. در هر صورت نویسنده باید محتوای کتاب را به صورت دست‌ نوشته یا تایپ شده به ناشر تحویل دهد.

مرحله دوم : آماده سازی اولیه کتاب

در این مرحله کارهایی مانند بررسی غلط ‌های املایی و نگارشی ، تایپ ، صفحه‌ آرایی و ویراستاری انجام می گردد . فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد .

مرحله سوم : دریافت شابک و فیپا

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیسی International Standard       Book Number  است. شابک یک کد 10 الی 13 رقمی می باشد که به هرکتاب متفاوت از سایر کتاب ها منسوب می ‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌ کند . شابک به  عنوان اثر انگشت کتاب شناخته می شود و یکی از مدارک مورد نیاز برای چاپ کتاب است ، همچنین از سال 2007 به بعد شابک از 10 رقم به 13 رقم افزایش یافت تا کتاب‌های بیشتری را بتوان چاپ کرد . در ایران دریافت شابک از خانه کتاب صورت می‌گیرد . به این صورت که ناشر شابک‌ هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.
فیپا که مخفف فهرست نويسی پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌ گردد . اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام نمایید.

مرحله  چهارم : دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. تا این وزارت پس از نظارت کامل بر روی کتاب آن را تایید کند و در صورت نیاز به تذکر به نویسنده و یا مترجم برای اصلاح آن اقدام کند . به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی 4 ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب و همچنین تعداد صفحات کتاب دارد . کتاب‌ های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر و دیوان ها و یا کتاب هایی با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند.

مرحله پنجم : چاپ و صحافی

بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپ‌ خانه ارسال می‌شود . برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر 1000 نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد . پس از آماده شدن کتاب چاپ شده ، صحافی آن نیز انجام می ‌گیرد . با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انجام می ‌گیرد .

مرحله ششم : اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۳ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول ، عملاً فرایند چاپ کتاب به اتمام رسیده است ، پس از طی شدن این شش مرحله چاپ کتاب به شکل رسمی و قانونی می تواند در بازار و کتاب فروشی های سراسر کشور به فروش برسد .

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت اکوبوکس مراجعه نمایید