جاذبه های گردشگری در شهرهای مختلف کشور ترکیه

کشور زیبا و پر جاذبه ترکیه یکی از ده کشور دیدنی دنیاست که خوشبختانه از سمت شمال غربی با مرزهای ایران همسایه بوده و همواره گزینه اول برای سفرهای ایرانیان محسوب می گردد . این کشور زیبا دارای امتیازات فراوان بوده که داشتن طبیعت شگفت انگیز و آب و هوای مدیترانه ای در کنار امکانات رفاهی و تفریحی متنوع و همچنین وجود مدرن ترین مراکز خرید دنیا تنها مواردی از امتیازات این کشور است .

کشور ترکیه از هر سو توسط آب های فیروزه ای مدیترانه و اژه و دریای سیاه و همچنین رشته کوههای سرسبز احاطه شده است و همین موضوع سبب پدید آمدن طبیعتی شگفت انگیز برای این کشور شده و بستری مناسب را برای صنعت توریسم پدید آورده است . از این رو هر ساله و با آغاز فصل بهار میلیون ها گردشگر از سراسر جهان عازم سفر به این کشور زیبا خواهند بود و تعطیلاتی رویایی را با پرداخت هزینه های نسبتا کم تجربه می کنند . شهرهای توریستی استانبول ، آنتالیا ، کوش آداسی ، مارماریس و  آمار بیشترین میزان گردشگر را به خود اختصاص داده اند البته شهرهای قونیه ، ماردین ، وان و آنکارا نیز در رتبه های بعدی قرار دارند .

در ادامه این مطلب در مورد مساجد استانبول با سفر باتو ،  همراه باشید ، تا گوشه و کنار این کشور شگفت انگیز را بهتر بشناسم :

قلعه پنبه‌ای (پاموک کاله ) و شهر باستانی هیراپولیس

 قلعه پنبه‌ای منطقه شگفت انگیز است که در کمتر نقطه ای از این کره خاکی به چشم می خورد . این منطقه دارای سنگ های آهکی متخلخل تراورتن بوده و در طی هزاران سال و بر اثر فرسایش شیمیایی ، سطح زمین ساختار پلکانی شکل زمین به خود گرفته و بر روی هر پلکان حوضچه های آب متعددی شکل گرفته که روی هم رفته منظره ای زیبا را خلق نموده و به یکی از جاذبه های دیدنی پر طرفدار در کشور ترکیه تبدیل شده است .

 قلعه پنبه ای (پاموک کاله ) در جنوب غربی کشور ترکیه و در استان دنیزلی قرار دارد . حوضچه ‌های مختلفی که بر روی هر پله وجود دارد ، آب گرم چشمه را به پایین دست منتقل می کند ، و جالب اینجاست که دمای آب در هر پله با نقاط دیگر آن متفاوت است . گردشگران پای خود را به درون آب این حوضچه ها گذارده و در آن قدم می زنند و گفته می شود آب گرم این چشمه خواص درمانی بسیاری دارد .

در نزدیکی این منطقه شهر باستانی هیراپولیس قرار دارد که جاذبه تماشایی بعدی است و با هزار سال قدمت ، شکوه امپراتوری یونانیان باستان و رومیان را به نمایش گذارده است . هیراپولیس در شمال قلعه پنبه ای قرار دارد و با قدم گذاردن در آن شاهد تماشای ویرانه ‌های به جامانده از تمدن هزار ساله این سرزمین خواهید بود .  بازدید از معابد ، حمام های باستانی ، آمفی تئاتر و سایر بخش‌های به جا مانده از هیراپولیس با بسیار جذاب خواهد بود  .

مسجد سلیمیه

در کشور ترکیه مساجد باشکوه فراوانی وجود دارد که همگی قرن ها قدمت داشته و شکوه امپراتوری عثمانی را به رخ می کشند . یکی از مشهورترین و البته زیباترین این مساجد  سلیمیه نام دارد . این بنا در شهر ادیرنه قرار دارد و به خاطر زیبایی وصف ناپذیر خود در فهرست سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . مسجد سلیمیه در شهر ادیرنه قرار دارد و این شهر باستانی قدمتی هزاران ساله داشته و ردپای تمدن و تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین در گوشه و کنار آن پیداست . باید افزود شهر ادیرنه در غربی ترین نقطه کشور ترکیه واقع شده و با کشور های یونان و بلغارستان همسایه است .

پارک ملی گورمه و مرکز صخره‌های کاپادوکیا

پارک ملی گورمه یکی از جاذبه های دیدنی کشور ترکیه است که در استان نوشهر واقع شده است . این پارک ملی در شهری به نام گورمه واقع شده و قدمت آن به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد .

این منطقه شگفت انگیز از صخره ها و سنگ هایی با اشکال عجیب و غریب ساخته شده و همچنین تعداد غار شگفت انگیز را در خودجای داده است . برای بازدید از این منطقه می بایست با تورهای کاپادوکیا همراه شوید و طی یکی دو روز اقامت در این مکان از جاذبه های مختلفی همچون صومعه ها و معابد هزاران ساله دیدن کنید . همچنین می توانید سوار بر بالن های رنگارنگ شده و از ارتفاعات بالا شاهد چشم اندازی بی نهایت زیبا باشید .

این منطقه در سال 1985 میلادی در فهرست سازمان میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و هم اکنون جزء ده مرکز توریستی کشور ترکیه قرار دارد . منطقه پر رمز و راز و ناشناخته که آن را اصطلاحا دودکش‌های جن کاپادوکیه می نامند در طی میلیون ها سال و در اثر فرسایش به شکل تندیس هایی زیبا در آمده و در دوران حکومت سلجوقیان و عثمانیان از آن بعنوان پناهگاه استفاده می شد .