گیاه آویشن چه خواصی برای بدن دارد؟

گیاه آویشن چه خواصی برای بدن دارد؟

آویشن نوعی گیاه علفی است که دارای شاخه های زیاد و چوبی بوده و فواید بسیاری برای سلامت بدن دارد. از جمله فواید آویشن برای بدن می توان به تقویت سیستم ایمنی، درمان بوی بد دهان، سرفه و گلودرد، تعریق، آبریزش بینی، نفخ معده و ... اشاره کرد. مهم ترین ترکیب این گیاه که اسانس آن است در برگ های آن یافت می شود. در این مقاله به توضیخ مختصری از خواص مختلف آویشن خواهیم پرداخت، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مهم‌ترین ترکیب این گیاه، اسانس آن است که در برگ‌های آن وجود دارد. مهم‌ترین اجسام اسانس شامل تیمول و کارواکرول که به ترتیب از ۷۰ – ۳۰ درصد اسانس و ۳۰ – ۱۵ درصد اسانس را تشکیل می‌دهند. ترکیبات دیگر شامل لینالول، سیمن، تیمن و آلفا پینن هستند. این ترکیبات و درصد آن‌ها به شرایط محل کشت، زمان برداشت و سایر شرایط جغرافیایی، بستگی دارد.

 

خواص آویشن

از عمده ترین آثار این گیاه که در مطالعات بر روی حیوانات دیده شده است، می توان به اثر ضدسرفه و خلط آور و هم چنین اثر ضداسپاسم آویشن اشاره کرد. علاوه بر این، این گیاه خواص ضدعفونی کننده، هاضم غذا، ضدسرفه، ضدبو، ضدتشنج را نیز داراست. جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده، اسهال و سرطان روده بزرگ مؤثر است.

 

درمان سرفه

روغن آویشن که حاصل از برگ های این گیاه است، در اغلب موارد به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان سرفه به کار می رود. نتایج بدست آمده از یک مطالعه نشان داد ترکیب آویشن با برگ‌های گیاه «پاپیتال» به تسکین سرفه و دیگر علائم برونشیت کمک می‌کند.

بسیاری از داروهای گیاهی برای رفع سرفه حاوی این گیاه هستند. برای تهیه این محصولات و دریافت اطلاعات در مورد آنها به داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

افزایش ایمنی بدن

اگرچه تأمین تمامی ویتامین‌های مورد نیاز بدن در روز از طریق خوردن مواد غذایی تا حدودی سخت است، اما بهتر است بدانید این گیاه منبع غنی از ویتامین C و A است. همچنین مس، فیبر، منگنز و آهن نیز در آویشن یافت می شود.

آویشن در درمان بی‌خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است. دم کردن ۵ تا ۱۰ گرم آویشن در یک لیتر آب جوش و مخلوط کردن آن با کمی عسل برای بیماران مبتلا به تنگی‌نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک مؤثر واقع خواهد شد.

برای تقویت سیستم ایمنی از انواع مکمل ها در این زمینه می توانید استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات و مشاوره در مورد این مکمل ها و تهیه آنها به داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان مراجعه کنید.

داروخانه اینترنتی

خاصیت آویشن در گندزدایی

برای از بین بردن گرد و خاک که یکی از خطرناک ‌ترین آلاینده ‌های هوا در فضای خانه است می ‌توان از روغن آویشن استفاده کرد. روغن این گیاه خواص ضدقارچی دارد.

در بسیاری از محصولات حشره کش از آویشن نیز استفاده شده است زیرا در از بین بردن ویروس، باکتری ها، موش ها و سایر جانوران موذی مؤثر است.

خلق‌وخو

وجود ماده مؤثر کارواکرول در روغن این گیاه موجب شده از این گیاه اغلب برای معطر کردن استفاده شود. اما کارواکرول علاوه بر بوی خوبی که به این گیاه می­ دهد، با تأثیر روی فعالیت اعصاب خاصیت تقویت احساس سرحالی و شاد بودن را به این گیاه می بخشد.

تصفیه خون

آویشن در درمان بی‌خوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است. دم کردن ۵ تا ۱۰ گرم آویشن در یک لیتر آب جوش و مخلوط کردن آن با کمی عسل برای بیماران مبتلا به تنگی‌نفس و کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک مؤثر واقع خواهد شد.

مفید برای پوست

آویشن دارای اثرات ضدقارچی و ضدباکتریایی قوی است. علاوه بر این آویشن گیاهی مفید برای کاهش ریزش مو است زیرا شست و شوی موی سر با اسانس آویشن موجب می شود جریان خون در پوست سر تقویت شده و از ریزش مو جلوگیری شود.

این افراد از مصرف آویشن خودداری کنند

مادران باردار و افرادی که به کم کاری و پر کاری تیروئید مبتلا هستند از مصرف آویشن پرهیز کنند.

علاوه بر محصولات حاوی آویشن، محصولات گیاهی بسیاری در داروخانه آنلاین وجود دارند که در زمینه های مختلف می توانند به شما کمک کنند. برای تهیه این محصولات به داروخانه اینترنتی مراجعه کنید.